Aktualności

Jesteś tu: Lubartów > Aktualności

Gala Honorowych Krwiodawców

Galę dla honorowych dawców krwi zorganizowano 18 listopada w Lubartowskim Ośrodku Kultury. Tego dnia Oddział Rejonowy PCK w Lubartowie podziękował tym, którzy bezinteresownie ratują życie oraz podsumował akcję „Młoda krew ratuje życie”. Na uroczystości obecny był burmistrz Janusz Bodziacki.

- Obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK stały się naszą wieloletnią tradycją. Pragnę serdecznie powitać honorowych krwiodawców, propagatorów tej humanitarnej działalności z terenu miasta i powiatu lubartowskiego. Chcieliśmy, żeby to wydarzenie podkreślało ważność waszego działania. Bardzo się cieszę, że przyszliście. Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK są szczególną okazją do refleksji i zadumy nad przeszłością i teraźniejszością oraz do podziękowania tym wszystkim, którzy z własnej woli oddając krew – ratują życie drugiego człowieka. Dzisiejsze spotkanie ma uroczystą wymowę, gdyż za humanitarną postawę tym, którzy bez wahania dzielą się z innymi darem życia oraz na codzień realizują zadania statutowe PCK wręczone zostaną odznaczenia Polskiego Czerwonego Krzyża – mówił Krzysztof Wiącek, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Lubartowie.

Na gali obecny był Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki, który podziękował krwiodawcom za ich piękną postawę: - Przychodzę do was, aby pochylić głowę przed wami, aby wyrazić w imieniu mieszkańców Lubartowa i naszej małej ojczyzny naszą wdzięczność za to, że jesteście przyjaciółmi drugiego człowieka w potrzebie. Jesteście bohaterami, bo ofiarować cześć swojego życia – to jest bohaterstwo. Bez przymusu jesteście darczyńcami życia drugiemu człowiekowi, za to bardzo państwu dziękuję – powiedział burmistrz Janusz Bodziacki i wręczył upominki dla Zarządu PCK w Lubartowie.

 

Podziękowania złożył również Jan Staroch, członek Zarządu Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK: - Bardzo jest nam miło, że Zarząd Rejonowy PCK w Lubartowie taką galę zorganizował. Jest za co dziękować. Chcę powiedzieć, że to dzisiejsze święto krwiodawców jest wielkim dniem. Myślę, że każdy dzień, w którym idziemy oddać krew – jest wielkim dniem. Trzeba ludziom uświadamiać, jak wielką rolę odgrywają honorowi krwiodawcy, którzy dzielą się ta malutką kropelką, częścią swojego życia z osobami potrzebującymi.

W akcji „Młoda krew ratuje życie” wzięły udział 4 szkoły:

RCEZ - 51 litrów 750 mililitrów krwi;

Zespół Szkół nr 2 w Lubartowie – 30 litrów 600 mililitrów krwi;

II LO w Lubartowie – 29 litry 700 mililitrów krwi;

ZS w Ostrowie – 28 litry 250 mililitrów krwi;

W akcji uczestniczyło 314 uczniów, razem oddali oni 140 litrów 750 ml krwi.

 

Odznaki zasłużonych honorowych dawców krwi wręczono po oddaniu odpowiednio 6,12, i 18 litrów. Odznaczenia odebrali: po 18 litrach: Kurpiewski Grzegorz, Michalski Marek, Andrzej Adamczyk; po 12 litrach:Adamczyk Andrzej, Sławomir Wójtowicz; po 6 litrach: Sławomir Wójtowicz, Łukasz Włoch.

Podczas uroczystości ponadto przekazane zostały cztery rowery rehabilitacyjne dla osób potrzebujących z niepełnosprawnością. Pieniądze na sprzęt pochodziły ze zbiórki odzieży z rozstawionych na terenie miasta i w powiecie pojemników na odzież. Część mniej zniszczonych ubrań zostaje do dyspozycji potrzebujących.

Spotkanie było połączone z częścią artystyczną. Wystąpiły solistki LOK: Maja Tchórz, Martyna Tomasiak i Martyna Massalska pod opieką Zbigniewa Skrzypka. Wśród zaproszonych krwiodawców rozlosowano nagrody, które wręczył prezes Społem Lubartów Grzegorz Poznański.

 

 

Zobacz także:

Więcej informacji w Archiwum

Kalendarz imprez

Pazdziernik 2018
PnWtŚrCzPtSoN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Projekty UE
RCL
Dzienniki Ustaw
Monitor Polski