Archiwum

Jesteś tu: Lubartów > Aktualności (Archiwum) > Koncert Muzyki Polskiej

Koncert Muzyki Polskiej

Koncert Muzyki Polskiej był jednym z punktów uroczystości "Lubartów dla Niepodległej", która miała miejsce 27 maja w Lubartowskim Ośrodku Kultury

Koncert nawiązywał do obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, dlatego goście mogli wysłuchać utworów kompozytorów polskich: Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki, Ludomira Różyckiego i Emila Młynarskiego. Wystąpili artyści Teatru Muzycznego w Lublinie: Dorota Laskowiecka – sopran i Patrycjusz Sokołowski – bas, baryton. Oboje są absolwentami Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie. Pani Dorota jest także solistką Mazowieckiego Teatru Muzycznego, występuje w repertuarze operowym na scenach krajowych i zagranicznych, pracuje jako pedagog w Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie. Natomiast pan Patrycjusz oprócz pracy w Lubelskim Teatrze Muzycznym, współpracuje z Teatrem Wielkim, Operą Narodową, Operą Bydgoską, Bałtycką oraz Gdańską. Zagrali też artysci Filharmonii Lubelskiej Natalia Kozub – skrzypce i Mirosław Kozub – wiolonczela. Pani Natalia ukończyła Lwowskie Konserwatorium i studia podyplomowe w zakresie kameralistyki w Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie. Od 1991 roku jest solistką Filharmonii Lubelskiej, a także prowadzi klasę skrzypiec w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Pan Mirosław jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, dwukrotnie brał udział wkursach mistrzowskich w Weimarze. Od 1989 roku pełni funkcję solisty grupy wiolonczel Filharmonii Lubelskiej.

 

Za fortepianem zasiadł Alfred Kędziora, absolwent Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie, instruktor LOK. Był on autorem aranżacji  7 pieśni i 4 utworów instrumentalnych wykonanych na potrzeby tego koncertu.

 

Podczas koncertu usłyszeliśmy m.in, takie utwory jak: pieśń "Wiosna" do słów Stefana Witwickiego i preludium e-moll opus 28 nr 4, arię Skołuby z opery "Straszny Dwór" Moniuszki, "Kołysankę Słowiańską" – utwór instrumentalny Emila Młynarskiego, "Pieśń Wieczorną" Moniuszki, "Pieśń Polską" i "Obertas" Wieniawskiego, pieśń Fryderyka Chopina "Pierścień", Walc "Caton" z opery "Casanova" Ludomira Różyckiego czy pieśń z okresu Powstania Styczniowego "Pobudka", której melodię skomponował Alfred Bojarski.

Współorganizatorem koncertu było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Niech się serce obudzi". Koncert był współfinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

 

Opublikowano: 2018-06-01 15:09:00

Zobacz także:

Więcej informacji w Archiwum

Kalendarz imprez

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoN
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Projekty UE
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
CLIP VIDEO LUBARTÓW
RCL
Dzienniki Ustaw
Monitor Polski