Kultura

Jesteś tu: Lubartów > Kultura

Spośród miast woj . lubelskiego właśnie Lubartów należy do tych, które najszczodrzej łożą na kulturę. Najwięcej środków przeznacza się na działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Mickiewicza i Lubartowskiego Ośrodka Kultury.

  Lubartowski Ośrodek Kultury prowadzi działalność: kulturalną, wydawniczą, wystawienniczą, kinową oraz utrzymuje amfiteatr miejski. W zakresie działalności kulturalnej prowadzi stałe formy zajęć z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Organizuje imprezy o zasięgu lokalnym, powiatowym, ogólnopolskim oraz imprezy okolicznościowe. LOK jest wydawcą Tygodnika „Lubartowiak” – gazety poruszającej tematy życia codziennego miasta i jego mieszkańców.
W Galerii LOK prezentowane są prace artystów amatorów i profesjonalistów (fotografia, malarstwo, rzeźba, grafika oraz rękodzieło).
Kino LEWART proponuje aktualne filmy premierowe i tematyczne.
W Amfiteatrze Miejskim w sezonie letnim odbywają się imprezy plenerowe organizowane przez LOK oraz inne placówki miejskie.
W LOK znajduje się również BAR – Kawiarnia, gdzie można zjeść m.in. domowy obiad, wypić kawę, jak też zamówić obsługę gastronomiczną imprez (uroczystości rodzinne, jubileusze, bale, itp.).

Duże znaczenie dla miasta ma również działalność Zespołu Pieśni i Tańca "Lubartowiacy", Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego i Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej. Orkiestra ta uczyniła, że miasto jest ważnym miejscem na mapie muzycznej kraju. W 1997 roku w Lubartowie odbyła się już trzecia edycja Międzynarodowego Konkursu Orkiestr Dętych.

W mieście jest także Młodzieżowy Dom Kultury i Muzeum Regionalne. W MDK działa uczniowski teatr i galeria plastyczna. Prowadzone są tu lekcje nauki gry na instrumentach muzycznych, m. in. gitarze klasycznej.
Funkcjonuje kino "Lewart".
Biblioteka Miejska im. Adama Mickiewicza jest najstarszą na ziemi lubartowskiej. Oprócz miejskich placówek, funkcjonują tu biblioteki szkolne, zakładowe i kościelne, działa Biblioteka Pedagogiczna.

W Lubartowie przyznawane są stypendia twórcze dla studentów wyższych szkół artystycznych. W 1997 roku było pięciu stypendystów.

Kalendarz imprez

Styczeñ 2020
PnWtŚrCzPtSoN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Projekty UE
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
CLIP VIDEO LUBARTÓW
RCL
Dzienniki Ustaw
Monitor Polski